Muftija Demirović: “Sloboda izražavanja mladih je temelj napretka društva.”

by Mešihat

Jedan od osnovnih ciljeva istinske vjere je oslobađanje čovjeka od robovanja stvorenjima, stvarima i strastima te njegovo usmjeravanje na pokornost Stvoritelju Sveznajućem i Svemilosnom kao i činjenje dobročinstva prema svim Njegovim stvorenjima iz pokornosti Njemu.

Uloga vjerskih predvodnika nije da ljude podvode ovosvjetskim moćnicima, nego da ih od njih oslobađaju i Istinskom Gospodaru usmjeravaju. Njihova dužnost nije da guše slobodoumnost i glas razuma, već da svojim primjerom i riječima ohrabruju ljude, pokazujući im kako biti slobodan i razvijati kritičko mišljenje.

To je bila misija najodabranijih sinova ljudskog roda, od Adema (Adama), preko Ibrahima (Abrahama), Musaa (Mojsija) i Isaa (Isusa), do Muhammeda, alejhi selam, i svih drugih vjerovjesnika. Neka su najljepši blagoslovi i pozdravi svakome od njih.

Najveći vid zloupotrebe vjere jeste kada se u ime vjere i u vjerskim odorama zabranjuje ono što vjera naređuje, te kada se vjerom i vjerskom odorom, umjesto položaja kod Stvoritelja, kupuje položaj kod ovosvjetskih moćnika.

Biti uz moćnike, a protiv slabih i nemoćnih, koji samo traže uspostavu reda, odgovornosti i teže pozitivnim promjenama, potpuno je suprotno putu svih Božijih vjerovjesnika.

Mladima se mora omogućiti da slobodno izraze svoja mišljenja, bez straha od omalovažavanja ili poniženja. Društvo koje negira kritičko mišljenje i guši glasove promjene osuđeno je na propast.

S posebnom pažnjom pratimo alarmantna dešavanja na Državnom univerzitetu u Novom Pazaru, gdje svjedočimo odlasku mnogih uglednih profesora i intelektualaca. Njihov odlazak i javna upozorenja intelektualaca o potencijalnim nepravilnostima i nepotizmu u radu Univerziteta zahtijevaju ozbiljno preispitivanje trenutnog stanja.

Posebno zabrinjava činjenica da su ključni studijski programi, poput prava, ekonomije, srpskog jezika i književnosti, izgubili akreditaciju. Ovaj gubitak direktno ugrožava buduće generacije studenata, uskraćujući im mogućnost kvalitetnog obrazovanja.

Dodatno, očuvanje studijskih programa bosanskog jezika i bošnjačke književnosti ima poseban značaj za očuvanje kulturnog identiteta Bošnjaka u Sandžaku. Uklanjanje ovih sadržaja nije samo udar na obrazovni sistem, već i na prava naše zajednice, čija je historija duboko povezana s obrazovnim i kulturnim naslijeđem ovog regiona.

Pozivamo Ministarstvo prosvjete Republike Srbije da hitno preduzme mjere i razmotri mogućnost uvođenja prinudne uprave na Univerzitetu. Ovo je neophodan korak kako bi se osigurala zakonitost, transparentnost i pravednost u radu ove institucije. Također predlažemo formiranje nezavisne komisije koja bi istražila nepravilnosti i omogućila otvaranje dijaloga između svih relevantnih aktera – profesora, studenata, državnih institucija i zajednice.

Vjerujemo da u našoj zemlji ima dovoljno umnih, časnih i hrabrih ljudi koji žele i mogu zajedničkim naporom izgraditi institucije koje će biti ponos svih građana i građanki i garant sigurnosti i ravnopravnosti za sve, bez obzira na njihovu nacionalnu ili vjersku pripadnost.

Muftija sandžački Muhamed ef. Demirović

slični članci